Ranking Gmin Małopolski uwzględnia zestaw wskaźników, które dotyczą różnych sfer życia społecznego, możliwych do ujęcia w danych statystycznych. Są to:
– Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2014 r.),
– Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2014 r.),
– Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin (od 2014 r.),
– Wydatki bieżące budżetów gmin na administrację publiczną na 1 mieszkańca,
– Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca (od 2014 r.),
– Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności,
– Wyniki egzaminu gimnazjalnego – średni wynik w procentach,
– Odsetek dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3–6 lat,
– Saldo migracji na 1000 ludności,
– Wydatki na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca,
– Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach ogółem gminy.
Najnowszy Ranking – z oczywistych powodów – nie bierze pod uwagę 2017 roku. Warto pamiętać, że w naszej gminie bieżący rok jest szczególny pod względem zrealizowanych i trwających inwestycji, a także nowych przedsięwzięć i inicjatyw, które mają nie tylko użytkowy charakter. Można się zatem spodziewać, że kolejny ranking, który przeczytamy za rok, przyniesie jeszcze więcej powodów do zadowolenia.
Ranking został opracowany przez Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji we współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Ocenie poddawane są wszystkie gminy Województwa Małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu (Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa).
Dokładne wyniki i szczegółowe dane Rankingu Gmin Małopolski są dostępne na stronie Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.