Wiadomości

Środa, 7 października 2020

Odkrywamy fascynujące zakątki Małopolski

Do głównych założeń projektu należało między innymi poznanie własnego regionu, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz promocji tego miejsca, jako obszaru bogatego w atrakcje turystyczne. Ważnym elementem było także upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności korzystania z zasobów przyrody. Wyjazd obejmował zwiedzanie Jaskini Wierzchowskiej, Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale oraz Ojcowskiego Parku Narodowego.

Na każdym etapie podróży uczniowie zaznajamiani byli z historią poznawanych zakątków i licznymi ciekawostkami, dzięki fachowej wiedzy przewodników. Zwiedzanie największej jaskini na terenie Jury Krakowskiej stanowiło dla uczniów niezapomniane przeżycie. Uczniowie mogli zobaczyć różne formy nacieków, podziwiać komory jaskiniowe, w tym Salę Balową i Salę Człowieka Pierwotnego, a także poznać „mieszkańców groty”. Widok żywych nietoperzy oraz pająków zrobił piorunujące wrażenie.

Kolejnym punktem wyprawy było zwiedzanie Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale. Już w trakcie jazdy autokarem, uczniowie mogli zaznajomić się z jego dziejami i dowiedzieć się, którzy polscy królowie zamieszkiwali jego komnaty. Z zapartym tchem słuchali legendy o pochodzeniu nazwy zamku, a historia Piotra Szafrańca – rycerza rozbójnika i Dorotki z Toporczyków, szczególnie zapadła im w pamięć. Zachwyt budził piękny dziedziniec, otoczony arkadowymi krużgankami, kompleks zamkowych ogrodów oraz jeden z pięciu stawów przepływowych u podnóża skały. Tradycyjnie, nie mogło się obejść bez pamiątkowych zdjęć na tle Maczugi Herkulesa.

Dalsza część wycieczki opierała się na podziwianiu jednego z najpiękniejszych rezerwatów przyrody – Ojcowskiego Parku Narodowego. Piękno Doliny Prądnika, bogata flora i fauna oraz interesująca przeszłość archeologiczna, wzbudziły ciekawość poznawczą uczestników. Legendy dotyczące Bramy Krakowskiej, Rękawicy, Igły Doetymy oraz Źródełka Zakochanych na długo pozostaną w pamięci, dzięki fascynującej narracji przewodnia.

Po aktywnym spacerze krajoznawczym na uczestników wycieczki czekał przygotowany pyszny poczęstunek oraz możliwość ogrzania się przy rozpalonym ognisku. Podczas postoju uczniowie chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami, opowiadali o tym, co ich najbardziej urzekło, a także wyrazili ogromną chęć ponownego odwiedzenia Ojcowskiego Parku Narodowego.

Uczestnictwo w projekcie pozwoliło poznać dziedzictwo i bogactwo regionu, który znajduje się w tak bliskiej odległości. Rozbudziło ciekawość poznawczą i chęć odkrywania innych, równie ciekawych małopolskich zakątków. Dodatkowy atut stanowiła możliwość aktywnego spędzenia czasu na łonie natury i rozkoszowanie się jej pięknem.