Wiadomości

Czwartek, 12 maja 2022

Na śląskim szlaku techniki i tradycji

5 maja klasy siódme i szósta wzięły udział w ogólnonarodowym projekcie Poznaj Polskę 2022, współfinansowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Unikalny i wyjątkowy na skalę światową obiekt, jakim jest Sztolnia Królowa Luiza, był pierwszym punktem wycieczki. Kompleks turystyczno – edukacyjny powstał na bazie zrewitalizowanych nadziemnych i podziemnych przestrzeni XIX - wiecznej kopalni. Uczniowie swobodnie korzystali z placu rozrywki i zabawy oraz przemierzyli szlak w części podziemnej, która prezentowała oblicze górnictwa z lat 70 – tych XX w. Jedną z największych atrakcji stanowił przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik oraz przeprawa przez niskie kopalniane korytarze. Zetknięcie się z prawdziwym górniczym sprzętem zrobiło wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki. Mogli zobaczyć autentyczne wrębiarki, kombajny ścianowe i chodnikowe oraz ładowarki zasięrzutne oraz podejrzeć ich pracę. Dodatkową atrakcją było spotkanie Skarbnika – legendarnego ducha kopalni, który zaczarował swą opowieścią młodych turystów. Z zaciekawieniem wsłuchali się w opowieści górniczego opiekuna, które niegdyś przydarzyły się w podziemnych czeluściach.

 

Kolejnym punktem było zwiedzanie Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Skansen znajduje się na terenie Parku Śląskiego w Chorzowie, nieopodal chorzowskiego stadionu. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli drewniane obiekty dawnej architektury wiejskiej i małomiasteczkowej z najbliższych okolic. Obszar zwiedzania wynosi aż 22 ha, na którym zlokalizowane jest blisko 70 zabytkowych budynków. Uczniowie podzieleni na dwie grupy podziwiali perełki architektoniczne województwa śląskiego, w tym: kościół św. Józefa Robotnika, chłopskie zagrody, spichlerz, kuźnię, kapliczki, studnie i ule. Większość znajdujących się tam obiektów pochodzi z XVIII wieku m.in. wiatrak z Grzawy oraz spichlerz z Warszowic. Największym zainteresowaniem cieszył się szałas pasterski z Brennej oraz wypasane przy nim żywe owce. Zgromadzone w muzeum eksponaty urzekły młodych obserwatorów, zwłaszcza pasjonatów rolnictwa, których nie brakuje w naszej szkole. Na jednej z wystaw mogli podziwiać pradawne młocarnie, wialnie, sieczkarnie i maszyny konne, których używano w bogatych gospodarstwach w XIX i XX w. na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego i Górnego Śląska.

 

Niezwykle ważna okazała się także prezentacja rekonstrukcji wiejskiej szkoły ludowej, działającej niegdyś na terenach Wapienicy. Uczniowie zajęli miejsca w dwuosobowych, zielonych, drewnianych ławkach, z charakterystycznym wgłębieniem na przybory szkolne, w tym zapomniany już kałamarz. Wybrańcy mogli stanąć na podwyższeniu zwanym katedrą, usiąść przy nauczycielskim biurku i zapisać temat na archaicznej tablicy. Ta niezwykła podróż w czasie uświadomiła uczniom rozwój szkolnictwa na przestrzeni wieków.

 

Wyjazd pozwolił poznać to, co choć tak bliskie, było dotąd nieodkryte. Walory edukacyjne i piękna pogoda sprawiły, że wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Możliwość podziwiania dawnych chat, wiatraków, młynów, kuźni i kapliczek pozwoliło pobudzić wyobraźnię i wczuć się w klimat minionych epok. Zachwycająca dbałość o każdy detal i piękno zachowanych eksponatów oczarowały młodzież. Uczniowie mogli zobaczyć, na czym polegała i nadal polega praca górników oraz dowiedzieć się, jak ciężki wysiłek podejmują na każdej szychcie. Podczas wycieczki zobaczyli zachwycające skarby śląskiej turystyki, które rozbudziły pasję odkrywania piękna najbliższych okolic.