Królewska Warszawa

W dniach 8-10 czerwca klasy ósme wzięły udział w wycieczce do Warszawy. Wyjazd zorganizowano w ramach ogólnonarodowego projektu Poznaj Polskę 2022 współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W ciągu trzech bardzo intensywnych dni uczniowie obejrzeli najważniejsze miejsca w stolicy.

Zwiedzili otoczone murami obronnymi Stare Miasto z Rynkiem, Zamkiem Królewskim, Kolumną Zygmunta. Zobaczyli pomnik Syrenki - symbolu stolicy.

 W Pałacu w Wilanowie z zainteresowaniem uczestniczyli w warsztatach dotyczących mody i obyczajów panujących w czasach króla Jana III Sobieskiego, aby później przemierzyć Trakt Królewski i posłuchać opowieści o mieszczących się dziś przy nim obiektach.

   Jeden ze słonecznych poranków uczniowie spędzili, spacerując po kwitnących ogrodach Królewskich Łazienek, gdzie przy dźwiękach Poloneza A-dur obejrzeli najsłynniejszy pomnik Fryderyka Chopina, podziwiali malowniczy Pałac na Wodzie oraz Amfiteatr.

    Atrakcyjnym podsumowaniem dnia było odwiedzenie Pałacu Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego na 33. piętrze młodzież mogła zobaczyć rozległą panoramę stolicy i poobserwować wszystkie jej atrakcje z zupełnie innej perspektywy.

    Ważnym i szczególnie poruszającym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie wzięli udział w interesującej lekcji historii składającej się z wykładu oraz zwiedzania ekspozycji muzeum. W obu częściach ósmoklasiści, zachęcani do rozmowy, mogli wykazać się swoją wiedzą historyczną i umiejętnością słuchania, logicznego myślenia i wnioskowania - ze wszystkiego wywiązali się znakomicie.

Tematycznym nawiązaniem do tematu II wojny było odwiedzenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach i pochylenie się nad grobami bohaterów poznanych dzięki powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”: Jana Bytnara, Aleksego Dawidowskiego, Tadeusza Zawadzkiego.

     Ponad dwie godziny spędzone w Centrum Nauki Kopernik sprawiły, że  każdy mógł się poczuć jak badacz i odkrywca. Uczniowie samodzielnie przemierzali ogromną przestrzeń, docierali do różnych zakamarków, wybierali interesujące ich zagadnienia, przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia, świetnie się przy tym bawiąc.

      Kibice sportowi i miłośnicy piłki nożnej z zainteresowaniem zwiedzili Stadion Legii - najbardziej znanego stołecznego klubu. Każdy mógł m.in. zasiąść na trybunach i na stanowisku komentatora, zajrzeć do strefy dziennikarskiej, zająć miejsce trenera tuż przy płycie boiska. Przewodnik z prawdziwą pasją opowiadał historię klubu i jego czołowych zawodników.

     Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń. Była doskonałym sposobem integracji młodzieży, dawała możliwość niecodziennego spędzenia wspólnego czasu.  Przede wszystkim jednak była to żywa lekcja - wyjątkowa okazja, by bez wysiłku, w atrakcyjnej formie poszerzyć swoją wiedzę.

Tagi

GALERIA